BV Sinerji: Tek bir fon ile teknoloji yatırımlarınızı çeşitlendirin!

ARA DÖNEM KAR PAYI GETİRİSİNDEN FAYDALANIN

Küresel çapta hızla artan dijitalleşme adımları, teknoloji alanında yeni oyuncuları da beraberinde getiriyor. Teknoloji odaklı şirketler sundukları hizmetler ile hayatımızı kolaylaştırırken yatırımcılar için de önemli fırsatlar yaratıyor. Teknoloji yatırımcıları için yapay zekâ destekli yatırım imkanı tanıyan BV Sinerji, yıllık ortalama %20 getiri hedefi ve düzenli temettü getirisi fırsatları sunuyor.

Her geçen gün adını daha fazla duymaya başladığımız dijitalleşme, küresel trendleri belirleyen en önemli aktörlerin başında geliyor. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren yenilikler birçok alanda olduğu gibi finansal süreçlerde de etkisini hissettiriyor. Girişimcilik ekosisteminde start-up’ların odak noktası olan teknoloji, yatırımlar ve yatırımcıların da fazlasıyla ilgisini çekiyor.

Başarı hikayelerini okumaya alıştığımız teknoloji girişimleri, unicorn olma yolunda basamakları hızla tırmanırken aldıkları yatırımlarla adından epeyce söz ettiriyor. Başarılı girişimler, yatırım bulmakta zorlanmazken madalyon diğer yüzünde ise teknoloji dünyasındaki girişimlere destek olmak isteyen yatırımcılar bulunuyor. Ülkemizde ve küresel çapta sayısız girişimci, teknoloji girişimlerinin hikayesine ortak olmak ve bu şirketlerin elde ettikleri kazançlara ortak olmak istiyor. Bu talebi rakamlar da doğruluyor. Türkiye’de son yıllarda 300 girişim sermayesi fonu kurulurken önümüzdeki 5 yıl içerisinde 30 bin teknoloji girişiminin destekleneceğine işaret ediyor. Bu girişimler arasından çıkacak ‘unicorn’lar kadar başarılı ‘exit’ler neticesinde yatırımcıların da kazandığı bir gelecek bizleri bekliyor.

 

Son yıllarda trend olan teknoloji girişimleri neler?

Teknolojinin baş döndüren gelişim hızı dikkate alındığında mevcuttaki girişimler ve iş alanları kadar potansiyeli de değerlendirmek büyük önem taşıyor. Birkaç yıl öncesinde adını yeni yeni duymaya başladığımız fintech (finansal teknolojiler), edtech (Eğitim teknolojileri), yapay zeka, blockchain gibi teknolojiler bugün yatırımcıların planlarının en üst sıralarında yer alıyor. Örneğin 2022 yılında sağlık teknolojileri alanındaki girişimlerin değerlemeleri yüzde 30; yapay zeka girişimlerinin değerlemeleri yüzde 10; eğitim teknolojileri girişimlerinin 2022 değerlemeleri yüzde 9 oranlarında artış kaydetti. Finansal teknolojiler alanındaki girişimlerin değerlemeleri olağanüstü geçen 2021 yılının ardından 2022 yılında yüzde 3 artış kaydetti. Ayrıca oyun dünyası ve e-ticaret gibi alanlarda da büyüme hızı artarak devam ediyor. Küresel iş gücü küçülüp, nüfus yaşlandıkça, robot teknolojisi ve otomasyon alanları da daha hızlı benimseniyor.

Teknoloji girişimcisi olmak! Peki ama nasıl?

Son yıllarda teknoloji ve dijitalleşme süreçlerinin öneminin anlaşılmasıyla birlikte yatırımlar artarken yatırımcı profilinin de tabana yayılması bekleniyor. Girişim sermayesi fonlarının sayısındaki artış ve kitlesel fonlama gibi araçlara yönelik artan ilgi bu beklentileri doğruluyor. Yapılan araştırmalar, teknolojik alanların pazar hacimlerinin 2023-2030 yılları arasında 10 kat ila 100 kat arasında artacağını gözler önüne seriyor.

Teknoloji yatırımcısı olmak için en güçlü adreslerin başında girişim sermayesi fonları geliyor. Teknoloji yatırımcısı olmak isteyen katılımcıların, yatırım yapmasını kolaylaştıran fonlar, yatırımların gelir vergisi matrahından düşülmesine ve fon kazançlarının kurumlar vergisinden istisna edilmesine olanak tanıyor. Fonlara yatırım yapmak isteyen katılımcıların yüzleşmesi gereken bir konu da hangi fonlara yatırım yapılacağı hususudur. Tüm fonları tanıyamama, turist fonları iyi olanlardan ayrıştıramama ve en önemlisi yeterince bu konulara zaman ayıramama ve gerekli bilgi, deneyim düzeyine sahip olamama diğer soru işaretleri arasında yer alıyor.

Boğaziçi Ventures (BV) Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından piyasaya sunulan Sinerji Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nun (BV Sinerji), teknoloji girişimcisi olmak isteyen tüm yatırımcıları güçlü bir ortaklığa davet ediyor. Teknolojiye çoklu-odaklı modelle yatırım yapma ve alanında güçlü yatırımcılarla ortak olma üzerine kurulu fon stratejisine sahip olan BV Sinerji, yatırımcılarının iklim teknolojileri, oyun teknolojileri, eğitim teknolojileri, sağlık teknolojileri, blokzincir vb. farklı sektöre tek bir fon üzerinden yatırım yapmasını sağlıyor. Başarılı girişim sermayesi fonları, yatırım bankaları ve diğer stratejik yatırımcılarla oluşturduğu ‘co-invest’ (birlikte yatırım) modeli ile BV Sinerji fonunda riski paylaşarak ve finansal gücü katlayarak yatırım yapıyor.

Neden BV Sinerji?

Doğru değerleme, doğru ortaklık sözleşmeleri ve akıllı yönetim modeliyle ekosisteme katılım imkanı sunan BV Sinerji, kanun değişikliği ile Ar-Ge merkezi ve Teknopark şirketlerine getirilen yatırım zorunluluğunu karşılayabiliyor. Herhangi bir odak alanı olmaksızın sadece yerli ve yabancı prestijli fonlar ile birlikte yatırım yapan BV Sinerji, USD bazında yıllık en az ortalama %20 getiri hedefiyle yatırımcılara önemli fırsatlar sunuyor.

Yatırım stratejilerinde teknolojinin tüm olanaklarından faydalanan Sinerji, fon işletilirken gerçekleştirilen işlemlerden doğan getirilerin bir kısmını yatırımcılarına her yıl düzenli olarak temettü ödüyor. Yatırımcılara yapılan bu ödemeler, fon içerisindeki nakdin bir bölümünün yapay zeka ile yönetilen istatiksel arbitraj fonlarından sağlanan kazançlar üzerinden hesaplanıyor.

Yıllık ilave ödemelerin yanı sıra, Sinerji sektör tecrübesi ve ekosistemde söz sahibi olmasının getirdiği imkanlardan faydalanarak sektör dinamiklerine uygun bir şekilde risk yönetimi ve portföy dağılımı sağlıyor. Portföyünde şirketleri seçerken sektörün önceliklerini analiz ederek maksimum kazanım için en doğru şirketleri yatırım yapmaya özen gösteriyor. Diğer yatırım fonları ve finansal kuruluşlarla işbirlikleri, Sinerji’nin başarılı ve etkin fon yönetimi sürecinde önemli bir rol oynuyor.

BV Sinerji Fonu’nu daha yakından tanımak ve yatırım yapmak için bizimle hemen iletişime geçebilirsiniz: [email protected] veya [email protected]

Facebook
Twitter
LinkedIn

DİĞER HABERLER

BOĞAZİÇİ VENTURES

E-BÜLTEN‘E KAYIT OLUN

Mail adresiniz ile Boğaziçi Ventures E-bülten’e kayıt olabilirsiniz.