Hisse Senedi Alım Satım İşlemlerinde Yapay Zeka Devrimi

Gelişen teknolojiyle birlikte internetin yeteneklerini artırması, yapay zeka, sanal gerçeklik, nesnelerin interneti (IOT), makine öğrenimi gibi kavramlarla birlikte hayatımızı her geçen gün daha da farklılaştırıyor. Adeta zaman kavramı yeniden tanımlanırken yeni sektörlerin ortaya çıktığı, mevcut iş akışlarının ve günlük yaşantımızın dijital dünyaya aktarıldığı günlerden geçiyoruz. Tüm bu gelişmelerin ışığında yıldızı parlayan sektörlerin başında ise finansal teknolojiler (fintech) geliyor. Açık bankacılık, ödeme sistemleri, sigorta teknolojileri (InsurTech), kişisel finans teknolojileri (WealthTech), ticaret teknolojileri (TradingTech), mevzuat teknolojileri (RegTech), blockchain teknolojileri vb. alt kırılımları olan fintech ekosisteminde Robo-Advising, Stock-Trading gibi bileşenleriyle yatırım teknolojileri de ön plana çıkıyor.

Yatırım teknolojileri nedir?

Adından da anlaşılabileceği üzere, yatırım teknolojileri, yatırım süreçlerinde kullanılan teknolojiler bütünüdür. Yatırım teknolojileri, bireylerin veya kurumların yatırımlarını yönetirken kullandıkları dijital araçlar olmanın ötesinde teknolojinin yardımıyla sürecin en başından sonuna kadar 360 derece tasarlanmasını sağlıyor. Robo-Advising, Stock-Trading gibi ürünleri olan yatırım teknolojileri, bir yatırım danışmanı ya da uzmana gerek duymadan portföylerin oluşturulmasına ve yönetilmesine olanak tanıyor. Gerek yeni başlayan yatırımcılar gerekse de profesyonel yatırımcıların birçok konuda temel ihtiyaçlarını karşılayabilen yatırım teknolojileri ile işlem maliyetleri azaltılırken, zaman ve risk yönetimi açısından önemli kazanımlar elde edilebiliyor.

Yatırım teknolojileri, finansal enstrümanların alım satımında kullanılan dijital araçlar olarak tasarlanıyor. Fiyatın oluştuğu her türlü piyasada çalışabilen yatırım teknolojileri, hisse senedi, döviz, türev araçlar, yatırım fonları piyasalarında yatırımcıların karar alırken ya da işlem yaparken yanında yer alıyor. Tarihsel veriler ile anlık verilerin yorumlanmasından, doğru ve tam zamanında işlem yapılabilmesine varıncaya kadar önemli katkılar sunan yatırım teknolojileri, yapay zeka ve makine öğrenimi gibi teknolojiler yardımıyla karar alma süreçlerinde etkin bir rol üstleniyor.

Hisse senedi alım-satım işlemlerinde yapay zeka modelleri: Makine öğrenimi ve High Frequency Trading 

Yatırım teknolojilerinin en etkin olduğu alanlardan biri olan hisse senedi piyasalarında, alım satım işlemlerinde ağırlıklı olarak yapay zeka modelleri kullanılıyor. Bu modellerde High Frequency Trading (HFT) ve makine öğrenimi gibi farklı yapay zeka yöntemleri ön plana çıkıyor. Bu teknolojiler, belirlenen parametreler üzerinden verilerin analiz edilmesi, fiyat hareketlerinin geçmiş ve anlık olarak yorumlanması, alım satım sinyalleri oluşturulması ve işlemlerin gerçekleştirilmesinde yatırımcılara dijital yol arkadaşlığı yapıyor.

High Frequency Trading, özel ekipmanlarla özel serverlar ile borsanın kolokasyon bölgesinde yer alarak borsanın size sunduğu farklı verileri (iç mesajlaşma sistemi, emir sistemi) hızlı bir şekilde işleme alıyor. İşlenen verilerden hisse tahtaları oluşturularak ve bu tahtalar incelenerek daha önceden belirlenmiş, test edilmiş stratejiler çok hızlı bir şekilde uygulanıyor ve emirler yollanıyor. Burada işlemler mikro saniyeler mertebesinde istatistikleri ortaya çıkarıyor. HFT’de genel olarak insan elinin çok dokunmadığı genel olarak makinelerin belirli dataları işledikleri ve cevap verdiği sistemlerden oluşuyor. Burada ihtiyaç halinde gün içerisinde parametreler değiştirebiliyor, güncellenebiliyor ya da kaldırılabiliyor. Normal şartlarda tahtaya bakarak gerçekleştirilen hisse seçimi sürecini özel donanımlar yardımıyla mikrosaniyeler içerisinde yapıldığı HFT modeli, hisse senedi dışında ViOB gibi farklı piyasalarda borsanın altında emirlerin gidip gelmesinde kullanılıyor.

Yapay zekanın bir başka alt kolu olan makine öğrenimi ya da istatistiki öğrenme, makinelerin insan zekasına yaklaşabilecek şekilde kararlar verebilmesini sağlayabilecek modellerin oluştuğu bir kuram olarak karşımıza çıkıyor. Kısaca, farklı değişkenler ve metodolojilerin kullanılarak belirli tahminlerin yapıldığı sistemler makine öğrenmesi ya da istatistiki öğrenme modelleri olarak tanımlanıyor. Makine öğrenmesi için bir analiz ya da model kurgulandığında belirli bir şablon ile analize başlayabilirsiniz. Makine öğrenimi, datalar aracılığıyla bir şablon öngörerek ya da öngörmeden veri setlerinden oluşturulduğu ve test edildiği modellere imkân sağlıyor. Bu modellerde fiyat hareketleri, volatilite ya da sayısız bağımsız değişkenler kullanılarak öngörümlemeler yapılabiliyor. Modelinizin başarısını belirlediğiniz metriklere göre ölçebiliyor, hangi değişkenlerin önemli olduğunu kategorize edebiliyorsunuz. Bu bilgiler ışığında makine öğrenimini, data ile başlayarak farklı sekmelerde modellemelerin yapılmasına imkan sağlayan modeller bütünü olarak açıklayabiliriz.

Yapay Zeka Temelli HFT Yatırım Fonu BV Quant ile Finansal Mühendislik ve Yüksek Getiri Deneyimi

Kurulduğu ilk günden bu yana ana odağında her zaman teknoloji ve dijital dönüşüme öncülük eden çözümler olan Boğaziçi Ventures, iştiraki BV Portföy ile teknolojiye yatırım yapan ve teknoloji ile yönetilen fonlar kuruyor. Boğaziçi Ventures ile BV Portföy ortaklığının son meyvesi  tüm teknolojik altyapısı Türkiye’nin lider teknoloji şirketi LT-Liquidity Trading tarafından sağlanan BV Quant. Yapay zeka ve makine öğrenmesi destekli yönetilen BV Quant,  getiri maksimizasyonu hedefli Mutlak Getiri Odaklı İstatistiksel Arbitraj Fonu olarak dikkat çekiyor.

Piyasada birçok algoritmik fon bulunmasına karşın bu fonların performansında yapay zekanın yetenekleri, ne kadar çok data ile öğrenmiş olduğu ve süreci kurgulayan yöneten ekibin deneyimi ve geliştirmelere aralıksız devam etmesi gibi faktörler ön plana çıkıyor. Ayrıca, piyasada oluşan fırsatları en hızlı şekilde tespit ederek nanosaniyeler düzeyinde emir verebilecek düzeyde teknolojiye sahip olması da algoritmik fonları üstün kılan nitelikler arasında başı çekiyor.

Tüm bu saydığımız nitelikleri taşıyan ve limitli sayıda yatırımcı kabul eden Mutlak Getiri Odaklı İstatistiksel Arbitraj Fonu BV Quant hakkında daha fazla bilgi için [email protected] üzerinden bizimle iletişime geçebilir ve https://www.bvportfoy.com/tr/fon/BVZ-bv-portfoy-istatistiksel-arbitraj-serbest-tl-fon web sitemizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn

DİĞER HABERLER

BOĞAZİÇİ VENTURES

E-BÜLTEN‘E KAYIT OLUN

Mail adresiniz ile Boğaziçi Ventures E-bülten’e kayıt olabilirsiniz.